poniedziałek, 28 lipca 2014

Nowości

Wosk pszczeli to produkt naturalny znany człowiekowi od niepamiętnych czasów. Niegdyś żuto go wraz z miodem i pierzgą, dzięki czemu zapobiegał chorobom jamy ustnej, później stał się surowcem do produkcji świec, delikatnych kosmetyków, zagościł w przemyśle, farmacji, sacrum, magii…

Obecnie jest poszukiwanym produktem naturalnym, którego ilości są mocno ograniczone. Wosk pszczeli wytwarzają robotnice w wieku 12-18 dni, zwane woszczarkami. Jest on wydzieliną specjalnych gruczołów zlokalizowanych na brzusznej stronie odwłoka pszczoły. Wydzielany jest na zewnątrz w postaci cieniutkich łuseczek o masie 0.8 - 2mg. Wosk powstaje w ulu, gdy temperatura wynosi 30-36 stopni Celsjusza i obecna jest matka pszczela. Pszczoły z wosku budują plastry, które są magazynami miodu, pierzgi, itd. W naszych warunkach jedna rodzina produkuje około 300 gramów wosku rocznie. Pozyskuje się go z plastrów, lub zasklepów (wieczka zamykające komórki plastra z miodem). Dokonuje się tego poprzez wytapianie wosku w topiarkach elektrycznych lub słonecznych. Wosk następnie jest oczyszczany, klarowany i odlewany w kręgi (czy inne formy) w celu dalszego przechowywania i przetwarzania.
Wosk pszczeli posiada konsystencję stałą i miły, miodowo-propolisowy aromat. Barwę od żółtej do żółto szarawej („kawa z mlekiem”). Wosk pszczeli topi się temperaturze 62-66 stopni Celsjusza, rozpuszcza się w benzynie, chloroformie, terpentynie i innych rozpuszczalnika organicznych.

 

Czasem można spotkać się z naturalnym, białym woskiem pszczelim, jednak jego ilość jest znikoma, gdyż pochodzi on z dziewiczych, świeżych plastrów. Taki wosk nie jełczej, ma nieco wyższą temperaturę topnienia i praktycznie jest nie do kupienia (nie mylić z woskiem bielonym).
Wosk pszczeli składa się z ponad 300 substancji chemicznych, są to głównie estry, węglowodory i kwasy tłuszczowe.

Wosk pszczeli posiada działanie przeciwzapalne i antybakteryjne, jednak obecnie stosuje się go raczej do zastosowań technicznych (głównie do wyrobu świec), w przemyśle farmaceutycznym.

Świece wykonane z naturalnego wosku pszczelego charakteryzują się ciepłym kolorem płomienia (wynika to ze stosunkowo niskiej temperatury spalania), przyjemnym klimatem, który tworzą w danym pomieszczeniu, jonizacją powietrza i neutralizacją dymu papierosowego. Doskonale nadają się na upominki, ponieważ kojarzą się z naturą i pewną szlachetności, sięgającą nieco w sferę sacrum. Stanowią doskonały element dekoracyjno-handlowy w sklepach ze zdrową żywnością, delikatesach, pensjonatach, gospodarstwach agroturystycznych (Np. formy zwierząt z logo danej firmy), czy elitarnych hotelach.

Oczywiście nie każdy zechce wydać dodatkowe fundusze na elitarne promowanie swojej działalności, podobnie jak na kawior czy mercedesa…