• laki_laka_wakacje
 • miod_malina
 • miod_propolis_jagoda
 • miod-czarny-bez2
 • miod-kawa-rum2
 • swiece_woskowe2
 • image slider jquery
 • miody_pasieka2
carousel slider by WOWSlider.com v7.7

Wosk pszczeli

Co to jest i skąd się bierze?
Wosk pszczeli to wydzielina pszczół, młodych robotnic (12-18 dniowe), powstaje w specjalnych gruczołach. Wosk służy pszczołom do budowy plastrów, w których przechowują miód, pierzgę, wychowują młode, itd.

Co zawiera?
Składa się z około 300 substancji chemicznych, głównie esterów powstałych z kwasów tłuszczowych i wyższych alkoholi. Stanowią one około 75 % wosku pszczelego. 11-17% stanowią węglowodory, 12-16% to wolne kwasy tłuszczowe, a reszta to barwniki, substancje aromatyczne, alkohole, biopierwiastki, itd.

Do czego służy wosk pszczeli?
Pierwsze, co się narzuca to oczywiście świece woskowe. Stosowano je od niepamiętnych czasów, jednak były produktem raczej elitarnym, drogim. Z czasem zaczęto stosować wosk w wielu dziedzinach życia. Robi się z niego impregnaty do mebli, skór(buty), drewna, itd. Delikatne kosmetyki naturalne, wykorzystywany jest w przemyśle (Np. wyrób modeli do form odlewniczych), smarowania linek spadochronów, nabłyszczania produktów spożywczych, w farmacji, chemii i wielu innych dziedzinach, czasem bardzo zadziwiających.

Świeca z wosku pszczelego, coś specjalnego?
Oczywiście, dzięki wielu składnikom ma fantastyczny wpływ na mikroklimat w pomieszczeniu. Jonizuje powietrze, niweluje dym papierosowy, jej ciepły blask kojąco wpływa na człowieka, poprawia samopoczucie, daje poczucie ciepła i bezpieczeństwa. Stosowano je w Kościołach, ale i rytuałach magicznych, dzięki czemu przenosi nas w strefę sacrum, kieruje myśli ku wyższym sprawom, pozwala skupić się na wyjątkowych tematach.

Czy są jakieś szczególne świece?
Tak. Można zrobić świece z pyłem bursztynowym, posiadające dodatkowe walory zdrowotne. Można wykonać świece barwione o kilku kolorach lub wybielone, ale takie kolorowe świece tracą wiele ze swojego uroku, jedynie czarne mają w sobie coś specjalnego, ale trudno je uzyskać, więc są naprawdę drogie…

Wosk techniczny, czemu zawdzięcza swoją cenę?
Dlatego, iż jest go niewiele. Z jednego ula pozyskuje się zwykle około 300 gram wosku rocznie. Trzeba go wytopić z plastrów, oczyścić, przygotować do dalszej obróbki. To żmudna praca, do tego część wosku pszczelarze przeznaczają na własne potrzeby, do produkcji węzy, nic zatem dziwnego, że wosku jest mało i nie jest najtańszym produktem.

Ile wosku można nabyć na wolnym rynku?
Mało. Zadziwiająco mało, jednorazowo może kilkadziesiąt kilogramów. Zwykle nawet taka ilość nie jest dostępna, a poszukiwania kończą się raczej bez spodziewanych efektów. Zachęcamy do sprawdzenia samemu, a następnie zapraszamy do nas. Nie gwarantujemy, iż uda się nam sprostać każdemu zamówieniu, ale czasem możemy pomóc w zdobyciu tego produktu.

Podsumowując:

Szukasz wosku pszczelego?

 1. Może wolisz gotowe świece?

 2. Chciałbyś zlecić wykonanie świec z Twoim logie, oryginalnego wzoru?.

 3. Może potrzebujesz stałych dostaw wosku technicznego?

 4. Skontaktuj się z nami i zapytaj- może uda się nam rozwiązać Twój problem.